Вести

Вучић: Влада - ни руска ни немачка, већ српска

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас да влада мора да ради као један тим, да то неће бити ни руска ни немачка влада, већ српска, која ће водити рачуна о интересима грађана Србије.

"За коју политику мислите да би била боља. Хоћете да уведемо санкције Русији, да кажемо да подржавамо нарушавање териритујалног интегритета, па да кажу одрекли сте се Косова, или да окренемо леђа Европској унији", упитао је Вучић коментаришући спекулације које су се претходних дана појавиле и медијима на тему састава будуће владе и утицаја страних сила на то питање.

Упитан да ли се можда чека исказ нарко боса Дарка Шарића да би се кренуло у разговоре о формирању владе, он је рекао да ће можда бити неких интересантних ствари, а можда и неће и да се "не може остати глув на оно што се дешава".

"Шта год да друго да кажем, сем да чекамо судски поступак и пресуде - првостепене затим и правноснажне, улазио бих у поље надлежности других државних органа, али се разуме да не можете да останете глуви на оно што се дешава. Можда ће бити неких интересантних ствари, можда неће", рекао је Вучић.

Он је навео да су план, програм, идеје и будућност Србије оно око чега ће се уз СНС можда окупити још неко, а можда и неће.

Моја идеја је да имамо најбољу могућу владу, а не да имамо успех једне странке, да оформимо најбољи могући тим, за то није довољна једна странка ни пет, већ треба да се узму најбољи људи у Србији, навео је Вучић.

Он је додао да су се претходних дана бавили писањем програма и планова за Србију, а да ће се након тога бавити људима који желе да виде озбиљну и одговорну Србију, те да ту неће бити простора за било какву трговину.

"Размишљамо како да Србију уредимо на најбољи могући начин, влада мора да ради као један тим, те да буде способна да у тешким условима доноси најбоље одлуке и постиже оптималне резултате", рекао је Вучић на конференцији за новинаре након сусрета с председником РС Милорадом Додиком.

Према Украјини морамо имати озбиљан и балансиран став

Став Србије према ситуацији у Украјини мора да буде и биће потпуно одговоран и неће га доносити техничка влада, али Србија ће поштовати своје обавезе на путу ка ЕУ и неће имати непријатељски став према Русији, изјавио је Вучић.

Он је на конференцији за новинаре рекао да је Србија увек била и јесте за поштовање међународних норми и територијалног интегритета земаља, али и додао да нам "предавања о томе не могу држати они који су лагано згазили територијални интегритет Србије".

"Србија је на путу ка ЕУ, она поштује своје обавезе, али неће имати непријатељски став према Русији и то је све што могу у овом тренутку да вам кажем", рекао је Вучић.

Србија ће покушати да заштити своје интересе и имаће одговоран однос према свом народу и територији и зато њен став према ситуацији у Украјини мора да буде балансиран, одговоран и озбиљан, објаснио је Вучић додајући да верује да је то став који сваки грађанин, кад се склоне емоције по страни, разуме и подржава.

Вучић је рекао да се не ради о балансирању између Европе и Русије, јер српска влада није ни руска ни немачка, већ влада Србије, поручивши да ако неко хоће да има другу владу, иде на изборе и изабере је водећи рачуна о интересима грађана Србије.

"Питам вас за коју политику мислите да би била добра за Србију. Хоћете да уведемо санкције Русији, да имамо непријатељски став према њима. Ја мислим да то није одговорно. Хоћете ли да кажемо да подржавамо нарушавање територијално интегритета па да нам кажу одрекли сте се Косова или да кажемо да ћемо да напустимо европски пут? Кажите које је то генијално решење", упитао је Вучић и закључио да се српска влада понаша веома озбиљно и одговорно у тој ситуацији издржавајући притиске са различитих страна, али штитећи пре свега интересе грађана Србије.

Увек ћемо штитити стабилност Републике Српске

Вучић је изјавио данас да Србија поштује Дејтонски споразум и целовитост Босне и Херцеговине и да ће на свом путу ка чланству у ЕУ чувати своју стабилност, али и да ће "увек штити стабилност и опстанак Републике Српске".

Вучић, који се данас састао са председником републике Српске Милорадом Додиком, рекао је на конференцији за новинаре да је покренуто више питања у оквиру економске сарадње, пре свега у области електропривреде и веће искоришћености капацитета Дрине, подразумевајући и оне туристичке.

Додик је, додао је први потпредседник, покренуо и тему о посебном краку гасовода у оквиру Јужног тока, у склопу тога разговараће се и са владом БиХ, мада га је председник РС, како је навео Вучић, обавестио да је могуће да одговор буде негативан, у ком би случају био отворен пут да се такав договор направи са РС.

"Покушаћемо ипак да пронађемо заједничко решење, разговараћемо и са владом БиХ", рекао је Вучић.

Додик је покренуо и питање истог статуса припадника српског народа у РС и БиХ као што га има хрватски народ, а то је питање држављанства, на које ће, навео је Вучић, власт у Србији одговорити у најскорије време.

Осим о економској сарадњи разговарало се и о, заједничком тиму Србије и РС за обележавању стогодишњице Првог светског рата, и о блискости две државе, како је навео Вучић.

"Србија се налази на путу ка чланству у ЕУ и Србија ће чувајући своју стабилност увек штити стабилност и опстанак РС поштујући Дејтон споразум, а чиме нећемо угоражавати ничије право", истакао је Вучић пожелевши пуну стабилност политичку и економску и БиХ и РС, уверен "да ћемо на много тога на политичком нивоу сада још јаче и снажније моћи да одговоримо".

Додик је поручио да Републику Српску интересује моћна и јака Србија, истичући да је сада она и добила моћну власт и институције које се "неће трошити на питања сталних политичких препуцавања".

Честитајући лидеру СНС Александру Вучићу на бриљантној победи, Додик је на конференцији за новинаре рекао да она представља "важно политичко освежење".

"Као лидер СНСД у Републици Српској прихватио бих да се са СНС потпише договор и заједничка сарадња на питањима која би требало да решавају органи једне и друге земље", рекао је Додик.

Додао је да они у РС постују изборе у Србији као и да је то кључ егзистенције тог ентитета у Босни и Херцеговини.

Додик је поручио је данас да је за Републику Српску референдум на Криму демократски израз воље народа, као и да Република Српска прати сва слична светска искуства и радиће на примерима најбољих искустава "када за то дође време".

"Гледамо све те исте ситуације у свету. Видимо шта се дешава у Италији, видимо да ће Шкотска изаћи брзо на референдум, нешто се дешава и у Каталонији. Републици Српској су то капитална искуства. Љутио се ко или не љутио ми веома добро пратимо шта се дешава у свету и радићемо на примеру најбољих светских искустава када за то дође време", рекао је Додик одговарајући на питања новинара у Београду.

Додик је после сусрета са првим потпредседником Александром Вучићем рекао да га је обавестио о ставу Републике Српске о Криму и Украјини и нагласио да разуме позицију Србије.

"Разумемо позицију Србије и све оно што се Србији дешавало имајући у виду да је била експонент драматочно непоштене међународне политике везано за Косово - насилно отцепљене које су подржале многе земље које се сада прсе и говоре како то у Украјини није легално, а на Косову је све легално и бомбардовање српског народа и угрожавање територијалног интегритета", рекао је Додик.

Он је рекао да западним земљама тада није сметало да подрже угрожавање територијалног интегритета Србије, а смета им када је у питању Крим који је историсјки, како је рекао, припадао Русији.

"Сматрам да је референдум на Криму демократски израз воље народе. То треба поштовати, он је легитиман и легалан", закључио је Додик.